Paznokcie zmienione chorobowo
Paznokcie mogą zmieniać swój wygląd w wyniku różnych chorób
W wyniku różnych chorób paznokcie mogą zmieniać swój wygląd. Chorobą, która najczęściej dotyka paznokci u stóp jest grzybica. Szacuje się, iż 10% naszej populacji boryka się z problemem grzybicy paznokci, a zachorowalność na nią stale wzrasta. Choroba ta dotyka najczęściej osoby starsze, chore na cukrzycę bądź po przebytych urazach płytek paznokciowych. Paznokcie zmienione grzybiczo najczęściej mają zmieniony kolor, zaczynają się kruszyć, są pogrubione i pobruzdowane.
Problemem mogą być także inne choroby jak łuszczyca czy infekcje bakteryjne (np. Pseudomonas Aeruginosa) bądź uraz mechaniczny. W przypadku łuszczycy na powierzchni płytki paznokciowej pojawiają się charakterystyczne naparstkowe wgłębienia, dochodzi do jej pogrubienia i złuszczania. Paznokcie swoim wyglądem mogą przypominać spróchniałe drewno.
Infekcja bakterią ropy błękitnej czyli Pseudomonas Aeruginosa to często przypadłość paznokci pokrytych stylizacją żelową lub hybrydową. Na paznokciu pojawia się zielone przebarwienie, czasami może przybrać nawet odcień granatowy.
Jeśli płytki paznokciowe zaczynają swoim wyglądem budzić niepokój, bo stały się przebarwione, kruche bądź pogrubione jest to dobry moment aby udać się do gabinetu podologicznego. W każdym przypadku można zgłosić się do specjalisty podologa, który oczyści płytki paznokciowe, dobierze odpowiednią terapię i wdroży postępowanie lecznicze.
Przygotowanie do zabiegu
- Przed zabiegiem nie myjemy stóp.
- Nie stosowanie lakierów do paznokci i zmywaczy do paznokci.
- Nie stosowanie olejków, lakierów, żeli czy maści na 4 tygodnie przed zabiegiem.
Przeciwwskazania
Zmiany niewiadomego pochodzenia na bądź pod płytką paznokciową.
Zalecenia po zabiegu
- Regularne oczyszczanie paznokci przez podologa co 4 tygodnie
- Stosowanie odpowiednio dobranych przez podologa preparatów
Profilaktyka
- Higiena
- Dezynfekcja obuwia i bielizny
- Stosowanie preparatów pielęgnacyjnych