Usuwanie odcisków
Odciski to przerosłe warstwy naskórka, które powstają w wyniku stałego ucisku i tarcia
Usuwanie odcisków to jedna z usług oferowanych przez podologów. Odciski to przerosłe warstwy naskórka, które powstają w wyniku stałego ucisku i tarcia na konkretne miejsca na stopie. Mogą powodować ból, dyskomfort i utrudniać chodzenie. Podczas wizyty u podologa, specjalista oceni stan skóry stóp, zidentyfikuje źródło ucisku i zaleci odpowiednie metody leczenia. Usunięcie odcisków polega na usunięciu przerosłej warstwy naskórka z powierzchni stopy za pomocą specjalistycznego narzędzia. Zabieg jest bezbolesny a pacjent po odpowiednim zaopatrzeniu miejsca zabiegowego może cieszyć się komfortem i chodzeniem pozbawionym dolegliwości bólowych.
Przygotowanie do zabiegu
Nie stosowanie preparatów zmiękczających na odciski(preparaty z apteki na bazie kwasu salicylowego), skarpetek złuszczających
Przeciwwskazania
- Nieunormowana cukrzyca.
- Rany na stopie.
- Problemy z krzepliwością krwi.
Zalecenia po zabiegu
- Zastosowanie odciążenia w zależności od miejsca występowania
- W przypadku zaburzeń biomechanicznych konsultacja fizjoterapeutyczna i wykonanie indywidualnych wkładek
- Zmiana obuwia na nieograniczające stóp, rezygnacja z butów na obcasie, z wąskimi noskami
Profilaktyka
Podolog może również zalecić odpowiednie metody zapobiegania powstawaniu odcisków, takie jak zmiana obuwia, stosowanie specjalistycznych wkładek ortopedycznych lub innych środków zmniejszających ucisk na stopy. W przypadku poważniejszych schorzeń, takich jak stopa cukrzycowa, podolog może zalecić dalsze leczenie lub skierować pacjenta do specjalisty.