Pielęgnacja stóp to ważny aspekt dbania o ogólne zdrowie i samopoczucie.
Jak wiadomo to stopy są podstawą naszego ciała, codziennie przenoszą ogromne ciężary. Niestety, istnieje wiele mitów dotyczących pielęgnacji stóp, które mogą prowadzić do błędnych praktyk i problemów zdrowotnych.
Oto 10 często spotykanych mitów i faktów na temat pielęgnacji stóp:
Mit 1 : Obcinanie paznokci na krótko jest najlepszym sposobem zapobiegania wrastaniu paznokci.
Fakty: Obcinanie paznokci zbyt krótko i głęboko może prowadzić do wrastania paznokci. Zaleca się przycinać paznokcie na prosto, zgodnie z przebiegiem linii wolnego brzegu paznokcia, pozostawiając minimalną długość i zaokrąglając krawędzie.
Mit 2 : Stosowanie tarek i pumeksów do usuwania twardej skóry na stopach jest skutecznym sposobem na zapobieganie odciskom i zrogowaceniom.
Fakty: Tarki i pumeksy mogą podrażniać skórę i zwiększać ryzyko powstawania pęknięć. Dodatkowo ciepło, które jest wytwarzanie w trakcie zbyt intensywnego ścierania naskórka pobudza skórę do nadmiernego rogowacenia. Zamiast tego, lepiej jest udać się na wizytę do podologa, który przeprowadzi specjalistyczny zabieg i dobierze odpowiednią pielęgnację domową.
Mit 3 : Codzienne moczenie stóp w wodzie jest dobrym sposobem na zapobieganie suchości skóry.
Fakty: Nadmierne moczenie stóp może prowadzić do utraty naturalnej wilgotności skóry i przesuszenia. Zaleca się ograniczenie moczenia stóp do krótkich kąpieli 3-5 minut, 2-3 razy w tygodniu i regularne nawilżanie preparatami dobranymi do potrzeb skóry.
Mit 4 : Noszenie za dużych butów zapobiega deformacjom stóp.
Fakty: Buty zawsze powinny być dobrane do aktualnej długości i szerokości stopy. Za duże obuwie może powodować otarcia, które będą skutkować pojawieniem się modzeli.
Mit 5 : Wysokie stężenie mocznika w kremie ma lepsze działanie pielęgnacyjne.
Fakty: Mocznik jest bardzo wartościowym składnikiem kremów pielęgnacyjnych do pięt. W odpowiednim stężeniu będzie miał działanie nawilżające. Wysokie stężenia mocznika powyżej 100% będą działać złuszczająco. Paradoksalnie skóra po długotrwalym stosowaniu kremu z wysokoprocentowym mocznikiem będzie wyglądać gorzej. Preparaty z wysokim stężeniem mocznika nie są polecane jako podstawowy produkt pielęgnacyjny.
Mit 6 : Stopy nie potrzebują kremów nawilżających, ponieważ produkują wystarczającą ilość naturalnego sebum.
Fakty: Skóra na stopach może być bardziej sucha niż na innych częściach ciała i wymaga regularnego nawilżania, a to dlatego że na stopach nie występują gruczoły łojowe, które produkują sebum. Stosowanie kremów nawilżających pomaga utrzymać miękkość i elastyczność skóry.
Mit 7 : Stosowanie wazeliny na stopy jest skutecznym sposobem na zapobieganie pękaniu pięt.
Fakty: Wazelinę należy stosować ostrożnie. Najlepiej jednak wybierać preparaty bez zawartości wazeliny gdyż ta jest produktem ropopochodnym. Pęknięcia na skórze należy pielęgnować wieloskładnikowymi preparatami o działaniu natłuszczającym.
Mit 8 : Regularne obcinanie skórek wokół paznokci jest konieczne dla zdrowych stóp.
Fakty: Zbyt agresywne i głębokie usuwanie skórek wokół paznokci może prowadzić do zakażeń wałów okołopaznokciowych, podrażnień skóry czy uszkodzeń paznokci. Jeśli nie jest to konieczne lepiej takie skórki pozostawić, ponieważ pełnią one funkcję ochronną.
Mit 9 : Zaniedbywanie higieny stóp pod prysznicem jest bezpieczne, ponieważ woda i mydło są wystarczające.
Fakty: Regularne i dokładne mycie stóp jest ważne dla utrzymania higieny i zapobiegania infekcjom grzybiczym czy wirusowym. Miejscem ważnym dla prawidłowej higieny stóp są przestrzenie między palcami. Warto myć je szczególnie dokładnie. Należy również dokładnie osuszyć stopy po kąpieli, zwracając uwagę na przestrzenie międzypalcowe.
Mit 10 : Stopy są odporne na urazy i nie wymagają specjalnej opieki.
Fakty: Stopy są podstawą naszego ciała. Codziennie przenoszą bardzo duże obciążenia pokonując tysiące kroków. To czyni je bardzo wrażliwymi na urazy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie obuwie i dbałość o tę część ciała.
Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja stóp może przyczynić się do ogólnego komfortu i zdrowia całego ciała. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z podologiem.